PL EN
+48 502777708
LEPSZE DECYZJE I NA CZAS
DZIĘKI ELASTYCZNEMU WORKFLOW
s6
NASZE APLIKACJE DOSTĘPNE SĄ 24/7/365
DZIAŁAMY MOBILNIE BEZ POTRZEBY INSTALACJI
APLIKACJE ZAWSZE DOSTOSOWUJEMY
DO SPECYFIKI TWOJEGO BIZNESU
s4
NASZE ROZWIĄZANIA PORZĄDKUJĄ PRZEPŁYW INFORMACJI
s3
TWORZYMY NOWOCZESNE APLIKACJE AUTOMATYZUJĄCE PROCESY
s2
DZIAŁAMY „ZWINNIE”
NASZE APLIKACJE POWSTAJĄ W CIĄGU KILKU DNI

Blog


Jak w praktyce wygląda rozliczanie systemów premiowych w firmach?

24 kwiecień 2019 Godzina: 11:04

Premie pracownicze – formularze 

Duża część firm, z którymi się spotykamy oblicza premie czy prowizje ręcznie. Zwykle proces premiowy wygląda w uproszczeniu tak:

  1. Pracownik odpowiedzialny za rozliczenie przygotowuje wnioski premiowe w oparciu o arkusze kalkulacyjne Excel zestawiające wyniki z targetami.
  2. Formatki premiowe są drukowane i w zależności od wielkości organizacji trafiają do podpisu do jednego lub większej liczby upoważnionych osób.
  3. Po uzyskaniu akceptacji przełożonych papierowe formularze przesyłane są do działu płac w celu wypłaty premii.

Z doświadczeń naszych partnerów wynika, że taki proces bywa problematyczny:

  • Ręczne naliczanie premii może powodować błędy. Mogą to być zwykłe, ludzkie pomyłki, ale są też przypadki celowych nadużyć – jeden klient trafił do nas z potrzebą oprogramowania procesu po tym, jak odkrył zawyżone wypłaty w przypadku pojedynczego handlowca. Proceder wyszedł na jaw przypadkiem – firma miała kilkudziesięciu przedstawicieli, kwoty nadużyć nie były na tle całości zauważalne, ale pojawiały się regularnie.
  • Proces, choć w założeniu prosty często trwa zbyt długo i niepotrzebnie angażuje koszty i zasoby. Wielokrotnie ręczne procesowanie rozliczeń wymaga drukowanej formy wniosków, które wędrują po organizacji. Jeżeli jest to niewielki biznes zlokalizowany w jednym biurze to jest mniejszy problem, ale w rozproszonym po całym kraju dziale dokumenty są często wysyłane kurierem. Niekiedy alternatywnie stosowane są skany, ale je też ktoś musi zrobić i wysłać w odpowiednie miejsca.

Jak najefektywniej zautomatyzować proces rozliczenia premii lub prowizji?

Zazwyczaj proces naliczania premii jest stosunkowo niewielki, natomiast już sam system premiowania bywa mocno zindywidualizowany pod kątem realiów i celów konkretnego biznesu. Dlatego firmy zwykle nie decydują się na zakup dedykowanych programów do wsparcia w tym zakresie, a wybierają narzędzie oparte na platformie „no code development”. Podstawowym celem takiego narzędzia jest automatyzacja premiowania z uwzględnieniem szeregu korzyści:

  • Autoryzowany dostęp przez przeglądarkę, co z jednej strony zapewnia bezpieczeństwo procesu, z drugiej pozwala na zdalne działanie z dowolnego zakątka świata (wszędzie gdzie jest sieć) – prezes może zaakceptować wypłatę premii na swoim smartfonie leżąc pod palmą na Malediwach, o ile oczywiście wymaga osobistej akceptacji :-).
  • Wyeliminowanie błędów w rozliczeniach poprzez zdefiniowanie kryteriów premiowania w systemie i automatyczne rozliczanie w oparciu o zaimportowane dane (sprzedażowe, finansowe czy operacyjne).
  • Usprawnienie premiowania przez skrócenie czasu i wyeliminowanie kosztów z uwagi na to, że cały proces jest online – nie ma potrzeby drukowania, skanowania ani wysyłania żadnych dokumentów mailem czy kurierem.
  • Dostępność modułu raportowego, w którym kilkoma kliknięciami możemy wygenerować zestawienie realizacji celów i wypłat premii dla zadanego okresu w całej organizacji albo na poziomie wybranego obszaru, regionu, czy pracownika.

Jak działa aplikacja wspierająca system premiowy?

Skontaktuj się z nami i zobacz na darmowej, niezobowiązującej prezentacji.