Od września 2019 r. obowiązuje biała lista podatników VAT. Weryfikacja statusu VAT-owskiego kontrahentów to dodatkowy obowiązek administracyjny dla przedsiębiorców. Listę można sprawdzić na stronie Ministerstwa Finansów lub szybciej i wygodniej – w aplikacji Qalcwise.

Na białej liście dostępnej na stronie Ministerstwa Finansów znajdują się informacje dotyczące zarejestrowania, wyrejestrowania oraz statusu podatnika VAT, a także numery rachunków bankowych przedsiębiorców. Jest ona prowadzona przez szefa Krajowej Administracji Skarbowej w formie elektronicznej i aktualizowana w każdy dzień roboczy, raz na dobę. Weryfikacja kontrahentów to obowiązek wszystkich przedsiębiorstw, wpłata na rachunek inny niż wskazany na białej liście od 1 stycznia 2020 r. będzie podlegała sankcjom. Przedsiębiorca nie będzie miał również możliwości uwzględniania w kosztach transakcji przekraczającej 15 tys. zł, dokonanej bez pośrednictwa rachunku płatniczego lub przelewem na rachunek inny niż zawarty na białej liście.

Aplikacja do sprawdzania białej listy podatników VAT to proste narzędzie, które ułatwi automatyczną weryfikację rachunków bankowych. Możesz ją zintegrować z dowolnym programem księgowym.

Aplikacja dostępna na platformie Qalcwise umożliwia błyskawiczne sprawdzenie, czy kontrahent znajduje się na białej liście. Wszystkie aplikacja Qalcwise posiadają prosty i intuicyjny interfejs, dzięki czemu korzystanie z nich jest wyjątkowo przyjemne. Przeglądanie, filtrowanie, eksportowanie do Excela czy raportowanie pozwala na wygodne zarządzanie danymi. Aplikacje są w pełni bezpieczne i umożliwiają nadanie dostępu i uprawnień wybranym osobom w firmie. A możliwość ustawienia automatycznych alertów pozwala na lepszą kontrolę i szybką reakcję w razie potrzeby.

Jak działa aplikacja do weryfikacji białej listy? Wystarczy wpisać numer rachunku bankowego, a aplikacja pobierze i wyświetli informację o jego statusie. Co więcej rachunki mogą być regularnie weryfikowane automatycznie, a wynik weryfikacji zapisywany w bazie kontrahentów i w formie raportu. Dzięki temu nie ma konieczności każdorazowego sprawdzania poszczególnych numerów kont przed wykonaniem transakcji. Aby ułatwić przegląd historii weryfikacji, pełna lista jest archiwizowana i można szybko sprawdzić status podatnika. To ułatwi spełnienie obowiązku dochowania należytej staranności oraz gromadzenia potwierdzeń, że w dniu dokonania transakcji rachunek znajdował się na białej liście.

Aplikacja dostępna jest od ręki na platformie Qalcwise. Możesz ją zintegrować z dowolnym, już istniejącym w Twoje firmie programem typu ERP lub innymi aplikacjami dostępnymi na platformie Qalcwise.Jeśli chcesz wypróbować aplikację do weryfikacji podatników VAT, napisz do nas na info@enovem.com  lub umów się z naszym ekspertem na prezentację.